Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Bliżej prawdy

Bliżej prawdy

Wykorzystano zdjęcie z książki Reabilitowani Historią - obwód winnickiNa przełomie września i października dziennikarki „Słowa Polskiego” przeprowadziły mini-sondaż, poświęcony stosunku mieszkańców Winnicy do idei upamiętnienia zniszczonego katolickiego cmentarza na terenie dzisiejszego Parku Rozrywki im. Gorkiego oraz Polaków – ofiar zbrodni NKWD, pochowanych w zbiorowych mogiłach na terenie tego samego ogrodu.

Nic dziwnego, że większość z 120 badanych pozytywnie ocenia pomysł postawienia na terenie parku pomnika albo tablicy, przypominającej winniczanom o prawdziwym znaczeniu miejsca, na którym dziś mieszczą się stadion, restauracje oraz fontanny. 95% poparcia to poważny argument dla władz, do których w najbliższym czasie zwrócą się inicjatorzy upamiętnienia cmentarza w celu uzyskania odpowiedniego pozwolenia.

Po konsultacjach z Polską Radą Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Konsulatem Generalnym RP w Winnicy, te instytucje zgodziły się w 100% pokryć koszty takiego pomnika albo tablicy. Ostateczny tekst apelu do władz, uzgodniony z większością prezesów polskich organizacji społecznych miasta pojawi się za kilka dni. Trwają także poszukiwania dokładniejszych danych dotyczacych ilości Polaków, których zamordowano 1937-1938 roku w Winnicy. Według niesprawdzonych danych ta ilość waha się od 600 do 3000 osób.

Ania Szłapak, Wika Draczuk. Opracowanie Jerzy Wójcicki, BWP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code