Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ciekawostki z Winnik na Lwowszczyźnie

Ciekawostki z Winnik na Lwowszczyźnie

W kościele w Winnikach znaleziono unikatowe freski z połowy XVIII wieku.

W 2019 roku w ramach projektu „Ocalmy piękność wspólnego dziedzictwa” rozpoczęły się prace restauracyjne w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Winnikach (obwód lwowski).

Prace są wykonywane przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, Krakowską Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejko, Lwowską Narodową Akademię Sztuk Pięknych we współpracy z radę miejską w Winnikach. W czasie wykonywania prac pod warstwą farby w kościele znaleziono unikatowe freski.

Celem tego restauracyjnego projektu jest nie tylko kulturologia, która przewiduje „odkrycie” wartościowych fresków spod górnej warstwy szarej farby, lecz także jako edukacja, nauka dla nauczycieli i studentów Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, restauratorów, znawców sztuki z Ukrainy i Polski.

W ubiegłym roku w ramach projektu, udało się wykonać roboty z oczyszczenia jednej ściany świątyni, w wyniku czego udało się zobaczyć obraz „Bożego Narodzenia”, turkusowy kolor wokół portalu okiennego. „Myśleliśmy, że na ścianie przedstawiono Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ale dziewczęta zaczęły pracować i zobaczyły tam małego Jezusa, i doszliśmy wniosku, że to Boże Narodzenie. To było dla nas odkryciem” – mówi ks. Leon Salamon.

Obrazy „ukryte” pod szarą farbą są dość zniszczone. Na pewno z tego powodu zostały zamalowane. Konserwatorzy odnajdują obecnie pozostałości obrazu.
Projekt będzie realizowany w ciągu kilku lat. Po oczyszczeniu, specjaliści zajmą się konserwacją i wzmacnianiem tynków, a znawcy sztuki jednocześnie będą badać znalezione obrazy.

Budownictwo Kościoła Przenajświętszej Maryi Panny w Winnikach rozpoczęło się w 1738 roku, a zakończyło się w 1766 roku. Fundatorką wystąpiła Mariana Tarlo z rodu Potockich. Zbudowany został przez jednego z najwybitniejszych ówczesnych architektów, Bernarda Meretyna.

Przez 30 lat wnętrze kościoła było uporządkowane – malowano ściany i sklepienia, ustawiono ołtarze główny i boczny oraz ambonę. Obrazy kościoła zostały wykonane nie później niż w 1758 roku. Ściany zdobiły jońskie pilastry.

Od 1946 r. Świątynię wykorzystywano jako magazyn. W 1992 r. Kościół przekazano wspólnocie rzymskokatolickiej. Zostało odnowione i konsekrowane. Ponownie kościół rozpoczął swoją pracę w 1993 roku.

Najważniejsze wydarzenie ostatnich lat – 27 października 2019 r. do Sanktuarium Matki Bożej w Winnikach przekazano relikwie św. Papieża Jana Pawła II, poświęcono plac i pomnik na jego cześć.

Więcej informacji na stronie https://4studio.com.ua/novyny/u-kosteli-vynnyk-znajshly-unikalni-fresky-foto/

Walentyna Jusupowa za: 4studio.com.ua, 16 lipca 2020 r.

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *