Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ciekawostki dawnego Płoskirowa

Ciekawostki dawnego Płoskirowa

Miasto Chmielnicki obecnie pełni rolę centrum administracyjnego obwodu chmielnickiego, to ważny historyczny i  gospodarczy ośrodek Podola.

Chmielnicki do roku 1793 nosiło nazwę Płoskirow, od 1795 do 16 stycznia 1954 – Proskuriw. Najstarsza pisemna wzmianka o współczesnym Chmielnickim sięga 1431 roku. 10 lutego w Sopocie polski król Władysław II Jagiełło zapisuje Janowi Cząstułowskiemu 100 złotych na posiadanie „wsi Hołysyn (obecnie Oleszyn) i Płoskirowce nad rzeką Boh powiatu latyczowskiego Ziemi Podolskiej”.

W XIX w. Podole było ważnym producentem zboża w Imperium Rosyjskim. Proskurów w owym czasie stał się ośrodkiem handlu zbożem i solą, która nadchodziła do Europy tranzytem z Krymu i Odessy. A zatem, nic dziwnego, że potrzebne były worki. Tutaj właśnie do sprawy wzięli się przedsiębiorczy proskurowscy mieszczanie. Ogółem na Proskuriwszczyźnie w przeciągu roku produkowano do miliona arszynów (arszyn – 71 cm) płótna workowego.

Na początku XX w. dzięki dobrej lokalizacji (niedaleko granicy i na rozstaju ważnych dróg), Proskurów stał się największym ośrodkiem handlu guberni podolskiej o rocznym obiegu towaru 5,5 mln rubli.

Najstarszą i najdłuższą ulicą Chmielnickiego obecnie jest ulica Kamieniecka (długość 7 km). Najkrótsza ulica Chmielnickiego – to ulica Hercena (długość tylko 180 m).  W Chmielnickim funkcjonuje najstarszy centralny wodociąg, który składał się z dwóch szczelin i pompowni i zabezpieczał potrzeby wojskowych kawalerzystów Biełgorodskiego pułku i powstał na przedmieściach w Dubowem w 1910 r.

Najstarszy gmach – prawosławna cerkiew pw. Narodzenia NMP przy ul. Sobornej. Najwyższy zaś gmach – wieża telewizyjna (wysokość 208 m).

Dawny Płoskirów posiada największą liczbę pomników hetmana Bohdana Chmielnickiego na Ukrainie – ma ich całych cztery. Miasto też jest nazwane na jego cześć.

Najdłuższa trasa trolejbusowa wynosi 27,6 km (trolejbus nr 7a). Najkrótsza trasa trolejbusowa miasta wynosi 6,7 km (trolejbus nr 5).

Miasto Chmielnicki słynie na całą Ukrainę jako miasto handlu. Chodzi o to, że tutaj znajduje się jeden z największych w Europie targów – chmielnicki targ. Tutaj przyjeżdżają ludzie nie tylko z całej Ukrainy, ale również z Polski, Białorusi, Mołdawii i innych najbliższych krajów. Targ jest znany z olbrzymich rozmiarów i niskich cen. Wybitne postacie, pochodzące z Chmielnickiego to: Antonowski Andrzej (poeta), Walewska Natalia (śpiewaczka), Werejski Grzegorz (malarz), Pedan Aleksander, Ponomariow Aleksander, Wołkow Michał, Girnyk Paweł, Diuran Ariel (Haja Kauffman), Kaszpirowski Anatol, Miczkowski Wadim – showman, humorysta, znany jako „Diadia Żora”, Łomotaj Anatol i in.

Irena Rudnicka na podstawie informacji chmielnickich mediów, 14.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *