Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Chmielnicczyzna coraz bliższa Polski

Chmielnicczyzna coraz bliższa Polski

Chmielnicczyznę z oficjalną wizytą odwiedzili J.E. Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek. W mieście obwodowym Podola spotkali się z przewodniczącymi Chmielnickiej Obwodowej Administracji i Rady Obwodowej.

Dobrze zapamiętany jeszcze z czasów, gdy obwód chmielnicki wchodził do Lwowskiego Okręgu Konsularnego, były Konsul Generalny we Lwowie, a obecnie ambasador – Henryk Litwin, wyraził wielkie zainteresowanie rozwojem partnerstwa i współpracy biznesowej pomiędzy niedużymi miastami obydwu państw, zachowaniem wspólnego ukraińsko – polskiego historycznego i kulturalnego dziedzictwa,  perspektywą rozwoju oświaty.

O tym, że taka współpraca aktywnie się rozwija, świadczy według Pana Ambasadora, chociażby fakt, że w stosunkowo krótkim czasie Polska potrafiła zorganizować na Ukrainie osiem konsulatów generalnych – po jednym na trzy obwody. Jednak gospodarczy potencjał takiej współpracy jest nieograniczony, dlatego właśnie trzeba poszukiwać nowych możliwości i rozwijać je.

Polska w tym roku podjęła decyzję o zmianie struktury współpracy z Ukrainą na korzyść finansowego wsparcia przez Polskę konkretnych projektów, a nie ogólnych umów dotyczących współpracy.

– Bardzo dobrze, że istnieją takie ugody między regionami, bo niewątpliwie pomagają one w tworzeniu nowych kontaktów pomiędzy Polską a Ukrainą. Jednak sama struktura finansowania europejskiego ma prowadzić do tego, byśmy więcej myśleli nie tyle o długoterminowych ugodach, ale o wspólnych projektach regionów w konkretnej perspektywie czasowej i  na konkretny temat. Jestem przekonany, że takie projekty będą bardziej efektywnie tworzyć relacje, i po pierwszych, koniecznie pojawią się następne… – zaznaczył Henryk Litwin.

Po prezentacji potencjału i sukcesów obwodu, przewodniczący Chmielnickiej Obwodowej Administracji Wasyl Jaduha wyraził poparcie władz obwodowych dla rozwoju ukraińsko-polskich relacji. – Podtrzymujemy linię prezydenta Ukrainy i rządu, skierowaną na euro integrację i uważamy, że te wszystkie przedsięwzięcia, które były zapoczątkowane przez przywódców naszych państw, osiągną swój cel  – zaznaczył pan Jaduha.

Jedną z najbardziej udanych reform, którą udało się ostatnio przeprowadzić w Polsce, była reforma miejscowego samorządu. Zrezygnowano z akumulacji kosztów w budżecie  instytucji centralnych na korzyść miejscowych organów władzy, które lepiej wiedzą, co należy finansować w pierwszej kolejności. To dało nie byle jaki bodziec do rozwoju gospodarki w regionach.

O tym, że podobne doświadczenie Polski ma duże znaczenie dla Ukrainy, powiedział przewodniczący Chmielnickiej Obwodowej Rady Mikołaj Derykot – Ukraina podpisała Europejską Kartę Samorządu Lokalnego, lecz wciąż jeszcze zwlekamy z jej wprowadzeniem. Podatki powinny zasilać miejscowy budżet, a nie iść do centrali, a potem, uszczuplone, wracać z powrotem.

W ramach wizyty Ambasador RP wystąpił z wykładem na temat euro integracji w Chmielnickim Narodowym Uniwersytecie i spotkał się z przedstawicielami polskich organizacji społecznych.

Nie wykluczono, że 20 kwietnia, najwyższej rangi przedstawiciele RP na Ukrainie będą na otwarciu sezonu turystycznego w Kamieńcu Podolskim, gdzie planowane są negocjacje z miejscową władzą, dotyczące rozwoju euro turystyki.

Tekst oraz zdjęcia Natalia Sowa

Tłumaczenie Krystyna Bej, HP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code