Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Caritas uczy jak opiekować się chorymi

Caritas uczy jak opiekować się chorymi

Fot. http://ugcc.if.ua/

Codziennie do Caritasu w Iwano-Frankiwsku zwracają się chorzy, ich krewni czy znajomi lub nawet przypadkowi ludzie, którzy dostrzegają słabość i cierpienia osób potrzebujących pomocy i usiłują im pomóc.

Często jednak zdarzają się sytuacje, gdy same tylko pragnienia pomocy nie wystarczą, wręcz przeciwnie – ludzie chcą zrobić coś pożytecznego, ale nie mają odpowiednich umiejętności i doświadczenia. W dzisiejszym świecie istnieje wiele możliwości by zaczerpnąć niezbędnych informacji, nawet w kwestii opieki. Ale to nie wszystko.

Opieka nad chorym to trudna i żmudna praca, która przede wszystkim wymaga przygotowania psychologicznego, zarówno pacjenta jak i opiekuna. W rzeczywistości opieki istnieje takie powiedzenie jak „chorego trzeba wychodzić”. Ten proces zwykle jest trwały,  wymagający wiele wysiłku, cierpliwości, zrozumienia, wsparcia, przecież często zdarza się że trwa to miesiące, lata.

Doświadczenie w pracy pozwala pracownikom Caritasu w Iwano-Frankiwsku co miesiąc organizować i przeprowadzać różnego rodzaju szkolenia edukacyjne w zakresie opieki nad chorymi. Uczestnikami tych ćwiczeń są wolontariusze, seminarzyści seminarium duchowego w Iwano-Frankiwsku, krewni ciężko chorych, wprowadzający projekty Caritas, starsi ludzie, niepełnosprawna młodzież i inni. Dzięki dobrze nawiązanej współpracy z rejonowymi terytorialnymi centrami usług społecznych, w tym roku zostały przeprowadzone dwa treningi dla pracowników socjalnych rejonu dolińskiego.

Głównym celem tych ćwiczeń jest zdobycie umiejętności praktycznych, niezbędnych podczas pielęgnacji unieruchomionych chorych: poranna toaleta pacjenta, zmiana bielizny i pościeli, leczenie ran i odleżyn, sposoby zapobiegania ich wystąpienia, karmienie chorego w łóżku, zasilanie unieruchomionych chorych, sposoby podawania leków, przenoszenia pacjenta z zastosowaniem środków rehabilitacji medycznej. Na dzień dzisiejszy aktualne są również szkolenia z udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach i znajdującym się w sytuacjach kryzysowych zagrażających życiu człowieka.

Warsztaty edukacyjne odbyły  się w ramach projektu „Pomoc w dostępie do sprzętu medycznego dla wrażliwych grup ludności” (wsparcie finansowe doktora Włodzimierza Szkilnyka), „Sieć ośrodków opieki domowej Caritas Ukrainy, 2017” i „Sieć ośrodków opieki paliatywnej Caritas Ukrainy, 2017” (wsparcie finansowe Caritas archidiecezji wiedeńskiej).

Lidia Baranowska na podstawie informacji Caritas, 29.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code