Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Caritas-Spes opiekuje się 26 domami dziecka na Ukrainie

Caritas-Spes opiekuje się 26 domami dziecka na Ukrainie

Fot. http://rkc.lviv.ua

15 stycznia b.r. Przewodniczący Rady Narodowej Austrii Wolfgang Sobotka w ramach dwudniowej wizyty na Ukrainie odwiedził dom dziecka św. Józefa, którym opiekuje się Caritas-Spes Ukraina.

Dwójka dzieci z tego domu już tej zimy, w dniach od 11 do 21 lutego, na zaproszenie pana Sobotki wybierze się na odpoczynek do Austrii. Ogólnie, w przeciągu tego roku na zaproszenie Parlamentu Austrii 10 dzieci z domów dziecka Caritas-Spes odwiedzi ten alpejski kraj. Pan Wolfgang Sobotka zaznaczył, że jest dla niego ważna pomoc osieroconym dzieciom z Ukrainy. Zauważył również, że sam ma 8 dzieci, a zatem rozumie, jak wielkie znaczenie ma szczęśliwe dzieciństwo i możliwości rozwoju. W ramach pogłębienia relacji kulturowych pan Wolfgang pragnie zapraszać ukraińskie dzieci sieroty na odpoczynek do Austrii.

Podczas wizyty w domu św. Józefa pan Sobotka opowiedział własną historię życia, zagrał dla dzieci kilka utworów i podarował płyty z muzyką symfoniczną. Oglądając rysunki dzieci, opowiedział o swej córce – baletnicy, pytał dzieci o ich marzeniach, dowiedziawszy się zaś, że dziećmi opiekują się katolickie zakonnice – Córki Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny (sercanki) – podzielił się, że sam również mieszka w dawnym klasztorze. Siostry opowiedziały historię założenia Domu św. Józefa i zabawne historie z życia dzieci.

Dom św. Józefa powstał 18 lat temu kosztem austriackiego kapłana Josefa Holzmanna, który na początku zapraszał do Austrii na odpoczynek i kurację dzieci z Ukrainy, które ucierpiały wskutek katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Po spotkaniu z biskupem Stanisławem Szyrokoradiukiem, który wówczas stał na czele Caritas-Spes, postanowił zrobić coś ważniejszego dla osieroconych dzieci na Ukrainie. W ten sposób pojawił się pomysł stworzenia rodzinnego domu dziecka, gdzie pozbawione opieki rodzicielskiej dzieci będą miały wszystkie potrzebne do życia warunki. Obecnie w domu św. Józefa mieszka 12 dzieci, którymi opiekują się katolickie siostry – Oksana i Tetiana – oraz „babcia” (matka jednej z sióstr). „Mama” Oksana już wydała za mąż 6 córek i ma 7 wnuków (niedługo czekają na jeszcze jednego).

Ojciec Josef Holzmann nie zapomniał o ukraińskich sierotach również w testamencie. Z jego środków powstał jeszcze jeden dom w Żytomierzu, który nazwano Domem Josefa Holzmanna. Otwarcie odbyło się w 2004 roku. Obecnie mieszka tam 9 dzieci. Ogólnie Caritas-Spes opiekuje się 26 rodzinnymi domami dziecka na całej Ukrainie.

Irena Rudnicka na podstawie informacji katolickich mediów, 27 stycznia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code