Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Caritas oraz Instytut Polski w Kijowie przejmują się sprawami dzieci przesiedleńców ze strefy konfliktu

Caritas oraz Instytut Polski w Kijowie przejmują się sprawami dzieci przesiedleńców ze strefy konfliktu

Źródło: credo-ua.orgW dniach 11-13 lipca w czterech miastach obwodu donieckiego odbyły się warsztaty autorskie dla dzieci, przeprowadzone przez artystów z galerii „Labirynt” w Lublinie.

Uczestnikami warsztatów były dzieci z rodzin przesiedleńców ze Słowiańska, Światogorska, Kramatorska i Kostantynówki. Główny organizator warsztatów – Instytut Polski w Kijowie przy współpracy z Caritas Ukraina. Głównym celem przedsięwzięcia był rozwój twórczego potencjału, umiejętności pracy indywidualnej oraz w grupie, zmiana poglądu na czasami bardzo zwykle rzeczy i miasta, w których mieszkają.

Program warsztatów „Ja – my – nasze miasto” artyści Agata Sztorc i Waldemar Tatarczuk zbudowali tak, by zaangażować dzieci w różnym wieku, bez względu na poziom ich zdolności artystycznych. Udział w warsztatach wzięło blisko 60 dzieci.

Warsztaty odbyły się w centrach Caritasu w Kramatorsku, Słowiańsku i Światogórsku. Przedszkolaki spotkali się w dziecięcym ośrodku wychowawczym „Leśna bajka” Nr 91 w Kramatorsku, dzieci i młodzież – w Miejskiej bibliotece w Kostiantynówce.

Artyści poprowadzili zajęcia w formacie dyskusji, warsztatów teatralnych, i wymiany doświadczeniami. Każda lekcja była maksymalnie interaktywna i dawała dzieciom możliwość uczyć się być sobą, zapomnieć o pojęciu „jak musi być”, natomiast otwarcie wypowiadać swoją opinię, wizję na poszczególne rzeczy, przekazując je poprzez własną twórczość.

Różnego rodzaju wydarzenia we wschodnich miastach Ukrainy, bliskich do strefy wojskowego konfliktu, mają socjalne skierowanie: wsparcie dzieci, je rozwój, pomoc dzieciom wyrażać swoje emocje i śmiało wypowiadać własne zdanie.

– Art-terapia jest najbardziej skutecznym sposobem pracy psychologicznej z dziećmi przesiedleńców, świadków operacji wojskowej. Kreatywne zajęcia pomagają dzieciom poczuć się w bezpieczeństwie, pozbyć się lęków i uczą myśleć pozytywnie – opowiadała koordynatorka jednego z ośrodków, gdzie prowadzono zajęcia, Wiera Pawłowa.

Ania Szłapak na podstawie informacji credo-ua.org, 01.08.16 r.