Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Bliska i daleka Europa

Bliska i daleka Europa

Następnym miastem, do którego przyjechali uczestnicy projektu „Europa w walizie” był Chmielnicki. Tutaj na sali Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu studenci tej uczelni spotkali się ze starszymi i młodszymi specjalistami w dziedzinie polityki i gospodarki, przedstawicielami różnych europejskich państw.

Najciekawszą, jak zawsze, okazała się dyskusja na temat europejskiej przyszłości Ukrainy, która zawiązała się pomiędzy wykładowcami ChNU, studentami zarządzania, stosunków międzynarodowych, słowiańskiej filologii a przedstawicielami europejskich instytucji.

Oddzielnym tematem stał się Euromajdan w Kijowie oraz udział w nim licznej rzeszy studentów.

W ramach spotkania z udziałem przedstawicieli „Europy w walizie” omówiono także możliwość utworzenia Euroklubu na bazie Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu. Podobne Eurokluby działają w większości znanych ukraińskich uczelni.

Większość Europejczyków pozytywnie ocenia dążenia Ukraińców do bliższej współpracy z Europą. Ostatnie badania opinii publicznej na Ukrainie pokazują, że większość jej mieszkańców już dokonała swojego wyboru na korzyść Europy. Projekty, podobne „Europie w walizie”, mają przygotować ukraińskie społeczeństwo do funkcjonowania w unijnych realiach i pokazania, że do pokonania nie ma wcale tak wiele przeszkód, jak może się wydawać.

Na podstawie informacji służby prasowej ChNU, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code