Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Betlejem Polskie w wykonaniu Zespołu Mazowsze zabrzmiało dla widzów z Ukrainy w trybie on-line

Betlejem Polskie w wykonaniu Zespołu Mazowsze zabrzmiało dla widzów z Ukrainy w trybie on-line

12 grudnia 2020 roku Ambasada RP w Kijowie zorganizowała spotkanie bożonarodzeniowe, w którym uczestniczyli przedstawiciele diaspory polskiej, ukraińskich środowisk akademickich i naukowych oraz wszyscy zainteresowani kulturą polską.

Spotkanie było możliwością do przekazania podziękowań i świątecznych życzeń. W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadził Pan Ambasador Bartosz Cichocki wraz z małżonką.

Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze zaprezentował niezwykłe widowisko „Betlejem Polskie” oparte na dramacie Lucjana Rydla. Bierze w nim udział 150 wykonawców: aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry.

Rydlowskie „Betlejem…” dzieje się jednocześnie w trzech planach czasowych – w polskiej współczesności, w naszej rodzimej historii i w czasach biblijnych. Jest wpisane w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną – ożywia przeszłość. Jezus rodzi się tu wśród polskiej zimy, a Betlejem leży w Polsce – może gdzieś w Małopolsce, a może na Kaszubach. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski i rusyfikatorem; betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski.

Twórcy spektaklu zachowując równowagę między akcentami sakralnymi i uniwersalnymi, prowadząc swą inscenizację – tak jak każe tradycja teatralna – nieco poza scenariusz, pragną nawiązać do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości w 2018 roku, Powstania Warszawskiego 1944 roku oraz do dramatycznych wydarzeń Grudnia 1970 roku, zwiastujących powtórny niepodległościowy zryw Polaków lat 80 – tych.

Słowo Polskie za: Ambasada RP w Kijowie, 3 stycznia 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code