Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Benefis pięciolecia zespołów „Srebrne Głosy” i „Ażur”

Benefis pięciolecia zespołów „Srebrne Głosy” i „Ażur”

W czwartek 16 lutego cała uwaga mniejszości polskiej w stolicy Podola była przykuta do Domu Kultury „Zaria” na Zamościu, gdzie w porze wieczornej tego dnia odbył się wspaniały koncert zespołów artystycznych „Srebrne Głosy” oraz trio „Ażur”, działających przy Związku Polaków Winniczyzny (były Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków).

Imprezę, na której zgromadziło się liczne grono winniczan, zaszczycili swoją obecnością konsulowie KG RP w Winnicy na czele z szefem placówki Tomaszem Olejniczakiem, prezesi organizacji polskich, ludzie kultury i sztuki oraz duchowieństwo.

W ramach koncertu zabrzmiało utworów piosenek w języku ukraińskim i polskim o bardzo szerokiej rozpiętości tematycznej – od piosenek batiarskich ze Lwowa do poważnych i romantycznych utworów jak „Czornobrywci” czy dobrze znanych publiczności piosenek estradowych z lat 70-80.

Rozpoczęła się impreza z piosenki „Wsiądź do pociągu”, która, jak, zaznaczyła kierownik artystyczny zespołów Irena Godna, rozpoczęła ich karierę muzyczną podczas Festiwalu Kultury Polskiej 5 lat temu. Następnie uczestniczki formacji muzycznych w pięknych strojach wykonywały jeden za drugim szlagiery sceny polskiej i ukraińskiej. Prawie każdą z piosenek dedykowano poszczególnym grupom czy osobom – konsulowi generalnemu Tomaszowi Olejniczakowi, członkom organizacji polskiej oraz prezesowi ZPW Alicji Ratyńskiej za opiekę i dobre słowa, dla wszystkich dobroczyńców, którzy zapraszali zespół na liczne imprezy w Polsce i na Ukrainie i in.

Zebrani na koncercie mogli zobaczyć dziecięce zdjęcia wszystkich siedmiu dziewczyn oraz poznać ich osiągnięcia życiowe a także w ramach specjalnej prezentacji multimedialnej – zobaczyć liczne dyplomy i laurki, zdobyte przez „Srebrne Głosy” i „Ażur” na konkursach lokalnych i międzynarodowych w Będzinie, Pułtusku i innych miastach.

Jak zaznaczyły same dziewczyny, marzy im się koncert we Lwowie, tym bardziej, że w swoim repertuarze mają cały zestaw przedwojennych piosenek, popularnych i śpiewanych w tym mieście przed II wojną światową.

Życzymy solenizantkom kolejnych udanych występów i owocnych wyjazdów do Polski i innych krajów świata z koncertami.

Słowo Polskie, 17.02.17 r.