Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Będą studia magisterskie na Wydziale Ekonomiczno-Informatycznym UwB w Wilnie

Będą studia magisterskie na Wydziale Ekonomiczno-Informatycznym UwB w Wilnie

Źródło - http://wilno.uwb.edu.pl/old.phpWszystko wskazuje na to, że starania wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku zostaną uwieńczone sukcesem i wkrótce jej oferta poszerzy się o studia drugiego stopnia.

Na oficjalne dokumenty jeszcze czekamy, ale już wiemy: Państwowa Komisja Akredytacyjna pozytywnie zaopiniowała wniosek  Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego w Wilnie o zgodę na prowadzenie studiów magisterskich na kierunku ekonomia. To ogromne ułatwienie dla naszych studentów, którzy chcieliby zdobyć tytuł magistra: będą mogli kontynuować kształcenie w języku polskim bez wyjeżdżania za granicę – cieszy się dziekan wydziału, prof. UwB, dr hab. Jarosław Wołkonowski.

Perspektywa studiów drugiego stopnia cieszy też obecnych studentów Filii, takich jak Tomasz Pieczuro, student III roku ekonomii:

To bardzo dobra wiadomość dla studentów. Wielu z nas bardzo chciałoby kontynuować naukę w języku polskim. Jednak wyjazd do Polski to nie tylko koszty, ale i inne problemy. Ja na przykład już znalazłem pracę na Litwie, pomagam też w prowadzeniu biznesu rodzicom. Nie mógłbym wyjechać za granicę. Jeśli studia magisterskie na UwB w Wilnie ruszą – na pewno je podejmę.

Aktualnie w  murach wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku kształci się ponad 420 studentów.  Studiują tu głównie osoby polskiego pochodzenia. Do tej pory studenci mieli do wyboru 2 kierunki na studiach pierwszego stopnia: ekonomię oraz informatykę.

– Przed nami jeszcze sporo formalności. Gdy już otrzymamy stosowną dokumentację z polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego będziemy jeszcze musieli dopełnić procedur wymaganych przez litewską administracją odpowiedzialną za szkolnictwo. Mam nadzieję, że uda nam się przebrnąć przez nie szybko i jeszcze latem uruchomimy rekrutację na rok 2014/2015 – dodaje dziekan Wołkonowski.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Działa od października 2007 roku. Głównym celem powołania placówki  było podniesienie wskaźnika wyższego wykształcenia polskiej mniejszości na Litwie. Z końcem tego roku akademickiego mury wydziału opuści 5 rocznik absolwentów.

bwp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code