Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Aspirujący do rangi międzynarodowego wieczór literacki w stolicy Podola

Aspirujący do rangi międzynarodowego wieczór literacki w stolicy Podola

10 maja w Winnickiej Bibliotece im. Timiriaziewa odbył się polsko-ukraiński wieczór literacki pod tytułem „Zawołaj miłość i wiosnę do serca”. Organizatorem imprezy wystąpiło Stowarzyszenie Studentów-Medyków w Winnicy.

Imprezę zainaugurowali studenci Uniwersytetu Medycznego – Bogdan Dnistriansky oraz Mariia Sobiborets. Następnie ciekawy wykład wygłosiła Patrycja Ostrogórska z Uniwersytetu Jagielonskiego w Krakowie, która specjalnie przybyła z Polski na Podole by wziąć udział w imprezie, poświęconej literaturze.

Doktor nauk filologicznych Donieckiego Uniwersytetu Narodowego Nina Ursani przedstawiła historię rozwoju literatury na Ukrainie i w Polsce. Następnie obecni na spotkaniu dowiedzieli się o aktywności społecznej Stowarzyszenia Studentów-Medyków w Winnicy. Krótkie sprawozdanie na ten temat przedstawili – Bogdan Dnistrianski oraz Maria Sobiborets.

Przedstawicielki środowiska akademickiego opowiadały o poezji Wisławy Szymboskiej, W wzruszającym stylu Helena Humieniuk recytowała wiersz „ Nic dwa razy …”.

Na spotkanie w winnickiej bibliotece, poświęcone polskiej i ukraińskiej literaturze przybyła z Chmielnickiego także poetesa poskiego pochodzenia – Switlana Zozula. Ona zaprosiła Marię Sobiborets do przeczytania wierszy własnego autorstwa, które były napisane w języku ukraińskim i polskim. Do recytowania przyłączyli się także kolejna poetesa z Chmielnickiego – pani Bobyk oraz z Winnicy – pani Towstun i pan Tageew.

Podczas wieczoru literackiego można było także posłuchać polskich pieśni ludowych i zobaczyć piękne popisy zespołu, który wykonał tańce klasyczne.

Mariia Sobiborets, Bogdan Dnistrianski, zdjęcia: Sergiusz Olijnyk, 12.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code