Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Artyści z lwowskiego Polskiego Teatru Ludowego na deskach teatru w Warszawie

Artyści z lwowskiego Polskiego Teatru Ludowego na deskach teatru w Warszawie

W dniu 3 grudnia 2016 r. w Warszawie będzie gościł Polski Teatr Ludowy ze Lwowa z dwoma spektaklami (poniżej znajdują się zdjęcia oraz szczegóły).

3 GRUDNIA 2016
SCENA KAMERALNA TEATRU POLSKIEGO IM. ARNOLDA SZYFMANA
BILETY W CENIE 20 i 30 ZŁ

 

Monodram „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” został zrealizowany na motywach powieści Sergiusza Piaseckiego. Opowiada o losach sowieckiego oficera, który jako jeden z pierwszych wkroczył 17 września 1939 roku do Wilna. Autor zbudował swoją narrację wokół fenomenu odkrywania przez bohatera nowej rzeczywistości, w której nawet zwykły dozorca może żyć godnie. Poznajemy dzięki tej opowieści swoiste studium zdziwienia i zaskoczenia nieznanym światem.
„Zapiski oficera Armii Czerwonej” to spektakl, który jest przede wszystkim próbą zakreślenia psychologicznego portretu typowego homosovieticusa, przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, niezdolnego do samodzielnego myślenie, zalęknionego i uciekającego w bezpieczne mechanizmy ideologii i posłuszeństwa – bolszewickiego golema zarażonego ideologią bolszewicką oraz nienawiścią do wyimaginowanych „burżuazyjnych” wrogów.
Monodram w wykonaniu Edwarda Kiejzika, aktora Studia Teatralnego w Wilnie
Reżyseria: Sławomir Gaudyn
Światła: Artur Armacki
Kierownik artystyczny: Lilija Kiejzik
Czas trwania: ok. 75 min.

Monodram Z domu niewoli oparty jest na prozie oraz poezji Beaty Obertyńskiej. Reżyser Zbigniew Chrzanowski postanowił „przedstawienie zatytułować Z domu niewoli, idąc za słowami, które są w finale. Kiedy bohaterka przekraczała granicę, kiedy na moście dudniły kroki, usłyszała jakby biblijny głos Pana z Synaju: >>Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł… z domu niewoli<<. Jest w tym optymistyczna nuta. Na tym mi bardzo zależało, jest w tym nadzieja, że z domu niewoli zawsze można wyjść”.
Jego prapremiera odbyła się w listopadzie 2012 roku na festiwalu monospektakli „Monowschód” w Wilnie. Premiera miała miejsce we Lwowie w grudniu 2012 roku. Następnie monodram był wystawiany w Opolu, Kluczborku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu
i wielokrotnie w Warszawie. Był również grany w Iwano-Frankiwsku (dawny Stanisławów) na Ukrainie.
Czas trwania: około 70 min.

BILETY DO NABYCIA W KASIE GŁÓWNEJ TEATRU
REZERWACJA: 22 826 49 18  22 826 92 76  rezerwacje@teatrpolski.waw.pl

Słowo Polskie, 24.11.16 r.