Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Arka Noego po ukraińsku

Arka Noego po ukraińsku

W Winnicy przy kościele kapucynów od wielu lat działa zespół artystyczny „Arka Noego” (Koвчег Ноя) – członkami którego jest młodzież parafialna ze wszystkich parafii rzymskokatolickich Winnicy.

17 stycznia podolski analog polskiej „Arki” zaprezentował program świąteczny, złożony ze starych i nowoczesnych kolęd, w przerwie między którymi prowadząca imprezy Olga Barało opowiadała o działalności i historii zespołu, i nawiązywała do głębokiego sensu, ukrytego w każdej z nich.

Koncert rozpoczął się o 20.00 po wieczornej Mszy świętej w kościele Matki Bożej Anielskiej przy ulicy Sobornej. W jego ramach zabrzmiało dziewięć kolęd w nowoczesnej aranżacji w akompaniamencie Petra Hnatyszyna (gitara), Saszy Dubickiego (gitara basowa), Aleksandra Choriewa (perkusja), Aleksandra Weretelnikowa (skrzypce) i Wiktora Szuberta dzieci śpiewały głośno i wesoło, przytupując i pokazując różne śmieszne ruchy. Publiczność dziękowała artystom gromkimi brawami i podśpiewywała te kolędy, które są lubiane i śpiewane codziennie podczas Mszy w okresie bożonarodzeniowym. „Śpij, Jezusie”, „Dobryj weczir, Tobi” oraz inne. W ramach koncertu publiczność mogła usłyszeć także nowe utwory w dorobku artystycznym „Arki” – „Dywnaja Nowyna” i „Nad Betlejem”.

Skład winnickiej „Arki Noego” ciągle się zmienia. Najstarsi członkowie tego zespołu studiują lub założyli własne rodziny, w dzisiejszej edycji formacji śpiewa czternaścioro młodych katolików, przeważnie ze wspólnot neokatechumenalnych miasta.

Przed ostatnią pieśnią „Dzięki Ci” (Дякую Тобі)  Olga opowiedziała o akcji charytatywnej „Arki”, która polegała na kolędowaniu w domach wiernych i zbiórce pieniędzy na cele zakupu dla podolskich domów dziecka środków czystości, pampersów i żywności. – Sami nie oczekiwaliśmy, że zdołamy tyle tego uzbierać. Nasze kolędowanie w tych placówkach stało się przykładem żywej ewangelizacji i niesienie promyków radości dzieciakom, którzy pozostali lub zostali opuszczeni przez rodziców – mówiła kierownik artystyczny zespołu.

Serhij Olijnyk, Ania Mokbil, 19.01.16 r.