Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Apel o pomoc dla cywilnej ludności na Donbasie

Apel o pomoc dla cywilnej ludności na Donbasie

Wojna na Ukrainie trwa już przez trzeci rok. Przez trzeci rok, mieszkańcy Ukrainy różnych narodowości, starają się pomagać żołnierzom, którzy bronią suwerenności Ukrainy i pokoju w Europie. Wiele ukraińskich obywateli uważa za swój obowiązek pomagać żołnierzom: własnym wysiłkiem i środkami wspierając zrujnowaną w czasach Janukowicza armię.

Do pomocy przyczyniają się przedsiębiorstwa, różne instytucje oraz organizacje. Każdy stara się zrobić swój własny wkład w przybliżenie czasu pokoju i pokonanie wroga, który niespodziewanie wtargnął na ukraińską ziemię.

Do pomocy dołączają się także polskie organizację na Ukrainie, i partnerzy z Polski. W obwodzie żytomierskim bardzo aktywnie na tym polu działa Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. J. Lublińskiego na czele z prezesem organizacji Wiktorią Szewczenko.

„Przez długi czas zbieraliśmy różne potrzebne rzeczy w celu przekazania ich na front wschodni, lecz niestety za każdym razem coraz trudniej to robić. Pieniądze się kończą, nasze możliwości dla wsparcia armii są także na wyczerpaniu. Pomagamy konkretnie, wojskowym z naszego miasta. Często wysyłaliśmy pomoc przez „Nową Pocztę”, czasami przekazywaliśmy przez innych żołnierzy jadących z krótkiego urlopu. Raz na pół roku wyjeżdżamy osobiście na wschód z darami. Nie jesteśmy żadnym funduszem charytatywnym, robimy to od serca. Nie możemy walczyć z karabinem w ręku i bronić państwa, ale możemy wesprzeć tych, którzy co chwila ryzykują własnym życiem” – mówiła Wiktoria Szewczenko.

30 stycznia 2017 r. po raz kolejny wróciła ze wschodu Ukrainy ekipa z Nowograda Wołyńskiego na czele z Wiktorią i przedstawicielem Fundacji „In Blessed Art.” EL’AZAR Hubertem Kampa. Dzięki pomocy Fundacji udało się zebrać dużo darów dla dzieci ze Wschodu, darów dla ukraińskich żołnierzy.

„Jest nam bardzo przykro, że jeszcze w niedzielę przekazywaliśmy dary, a w nocy z czwartku na piątek na Starognatiwkę, gdzie ona dotarła, spadły pociski rakietowe, wystrzelone przez separatystów. Trudno opanować emocje. Zemsta? Konflikt? Przecież tam mieszka tylko ludność cywilna! Być tam, widzieć i rozmawiać z tymi ludźmi, a kilka dni po dowiedzieć się, że tą miejscowość ostrzelano…  I ta okropna bezradność wobec tego, co się dzieje!” – mówi prezes Fundacji In Blessed Art. EL’AZAR Hubert Kampa.

Osób zainteresowanych pomocą ukraińskim żołnierzom oraz dzieciom, mieszkającym w pobliżu strefy starć, prosimy kontaktować się z Wiktorią Szewczenko kresy_nv@wp.pl na Ukrainie lub z Panem EL’AZAR Hubertem Kampą w Polsce kontakt@inblessedart.com.pl.

Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. J. Lublińskiego, Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 22.02.17 r.