Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Andrzej Duda – Wspieranie i promocja ruchu harcerskiego to niezwykle szczytne zadanie

Andrzej Duda – Wspieranie i promocja ruchu harcerskiego to niezwykle szczytne zadanie

Fot. http://www.oswiecim.zhp.pl

– Harcerze przebywający poza granicami państwa krzewią harcerskie ideały i głoszą dumę z dziedzictwa narodowego, okazując przywiązanie do polskiej kultury, języka i historii – podkreślił w liście skierowanym 7 sierpnia do uczestników i organizatorów IX Światowego Zlotu „Szlak Przyszłości” ZHP poza granicami kraju prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego podkreślił, że wspieranie i promocja ruchu harcerskiego to niezwykle zaszczytne zadanie, które stara się wypełniać w trosce o całą harcerską rodzinę. Prezydent nawiązał też do tegorocznych obchodów Dnia Myśli Braterskiej, które odbyły się w Warszawie. „Wśród druhen i druhów, którzy stanęli ze mną wokół ogniska na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, z radością powitałem również przedstawiciela Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju. Przypomniałem sobie wtedy czas, gdy reżim komunistyczny oddzielał Polskę od wolnego świata, a wielu harcerzy toczyło pokojową walkę o zachowanie naszego patriotycznego i harcerskiego dziedzictwa. Bardzo krzepiła nas świadomość, że nie jesteśmy sami” – napisał Duda.

Prezydent, zwracając się do harcerzy przypomniał, że w przyszłym roku przypada setna rocznica odrodzenia suwerennego państwa polskiego. „Był to wyjątkowy w dziejach sukces, a przyczyniło się do niego wielu harcerzy” – podkreślił. Dodał, że członkowie współczesnych organizacji harcerskich mają szczególne prawo i obowiązek, aby uczcić ten jubileusz.

Na koniec prezydent życzył harcerzom, aby IX Światowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju „umocnił ich braterskie więzy, wzajemne kontakty i współpracę”. Jednocześnie zaprosił harcerzy za rok do Polski, „aby wspólnie świętować wielki jubileusz stulecia odzyskania niepodległości”.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 09.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code