Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego

Fot. https://www.polityka.pl

Nowelizacja wprowadza do ustawy o IPN art. 55a, który stanowi, że każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Prezydent ogłosił, że zdecydowało podpisaniu nowelizacji, wejdzie ona w życie, a jednocześnie w trybie kontroli następczej zostanie przez prezydenta skierowana do TK w celu zbadania zgodności jej zapisów z przepisami konstytucji.

Uzasadniając swoją decyzję w sprawie noweli ustawy o IPN prezydent powiedział, że „trzeba chronić dobre imię Polski i Polaków, to kwestia także naszej wrażliwości”, do której – jak podkreślił – mamy prawo.

„Taka jest moja decyzja. Myślę, że jest to takie rozwiązanie, które z jednej strony zabezpiecza polskie interesy – powtarzam jeszcze raz – naszej godności, prawdy historycznej, tego, abyśmy byli w sposób sprawiedliwy oceniani na świecie i aby nas nie pomawiano, jako państwa i jako narodu, ale z drugiej strony także uwzględniające wrażliwość osób, dla których kwestia pamięci historycznej, pamięci o Holokauście jest niezwykle ważna, a przede wszystkich tych, którzy ocaleli i którzy powinni światu, póki mogą, mówić o tym, jak pamiętają tamte czasy i co przeżyli” – powiedział prezydent.

Jak mówił Duda, nowela ustawy o IPN „dotyczy kwestii niezwykle bolesnej, bardzo delikatnej, dotyczy kwestii związanej z II wojną światową, z martyrologią narodu polskiego”.

Duda podkreślił, że historia II wojny światowej jest jednym z najczarniejszych momentów w naszych dziejach i że jest ona „szczególnie bolesna, szczególnie delikatna i wzbudzająca szczególne emocje” dla Izraela i dla Żydów.  Przypomniał, że wielu Polaków, z narażeniem życia, starało się ratować Żydów w czasie II wojny światowej. „Mamy najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ze wszystkich narodów jakie są na świecie” – podkreślił.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 07.02.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code