Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Amerykanie są zaniepokojeni decyzją rosyjskiego sądu w sprawie Sawczenko

Amerykanie są zaniepokojeni decyzją rosyjskiego sądu w sprawie Sawczenko

Źródło - tsn.uaDepartament Stanu USA wyraził zaniepokojenie decyzją rosyjskiego sądu w sprawie więzionej w Moskwie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko i zaapelował do Rosji o jej niezwłoczne zwolnienie.

Jesteśmy oburzeni nowymi oskarżeniami wobec ukraińskiej lotniczki. Oskarżenia w tym, że jakoby Nadija Sawczenko nielegalnie przekroczyła granicę, są oburzające i nielogiczne. Nasza pozycja jest niezmienna – prorosyjscy separatyści przekazali Ukrainkę rosyjskim służbom specjalnym wbrew jej woli. Decyzja, żeby przedłużyć utrzymanie jej pod wartą do 13 lutego 2015 roku jest bezpodstawna – powiedziała rzecznik Departamentu Stanu USA Jennifer Psaki w środę 29 października podczas konferencji prasowej.

Strona rosyjska utrzymuje, że Sawczenko ma stosunek do morderstwa dwóch rosyjskich dziennikarzy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę i razem z prorosyjskimi terrorystami dostali się w strefę ostrzału ukraińskiej artylerii. Widocznie z powodu braku dowodów, rosyjski sąd postanowił wymyślić nowy powód dla utrzymania pod wartą ukraińskiej lotniczki – nielegalne przekroczenie rosyjsko-ukraińskiej granicy.

29 października jeden z rosyjskich adwokatów Nadiji powiedział, że w telewizji rozpoznała ona jednego z bandytów, który brał udział w jej porwaniu. Okazał się nim lider Donieckiej Republiki Ludowej Igor Płotnickyj. Prawnicy mają zamiar doprowadzić do jego przesłuchania w związku ze sprawą Sawczenko.

Utrzymanie pod wartą przez czas nieokreślony jest bardzo popularną praktyką w Rosji a także na Ukrainie. Takie metody stosowano do innych więźniów politycznych, na przykład do Jurija Łucenki oraz Julii Tymoszenko.

Słowo Polskie, 30.10.14 r.

GK

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code