Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ambasador Cichocki odwiedził obwód chmielnicki

Ambasador Cichocki odwiedził obwód chmielnicki

W dniach 24-26 lutego szef polskiej dyplomacji na Ukrainie Bartosz Cichocki wziął udział w wizycie na terenie obwodu chmielnickiego.

W asyście konsula generalnego RP w Winnicy Damiana Ciarcińskiego kierownik Ambasady spędził czas na rozmowach i dyskusjach z samorządowcami, działaczami organizacji polskich oraz duchowieństwem.

Na spotkaniu z przewodniczącą samorządu Gródka Podolskiego Neonilą Andrijczuk Cichocki zaznaczył: „Projekt polsko-ukraińskiej umowy oświatowej przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki RP czeka na akceptację Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Dzięki niej zapewnimy polskim dzieciom na Ukrainie, także w Gródku, dostęp do nauki w języku ojczystym”.

W Gródku Ambasador spotkał się z uczniami polskiej szkoły oraz przedstawicielami organizacji polskich. „Dziękujemy za Wasze pragnienie kontynuacji nauki w języku ojczystym” – podkreślili Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.

Przed kościołem św. Anny w dzielnicy Hreczany w Chmielnickim Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i na mogile polskich ofiar bolszewickich represji.

Na Hreczanach u jezuitów Ambasador B. Cichocki i Konsul D. Ciarciński spotkali się także z bpem Leonem Dubrawskim i prezesami organizacji polskich z Chmielnickiego, Szaróweczki i Maćkowiec.

W Starokonstantynowie Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński spotkali się z oo. kapucynami i zwiedzili klasztor.

W Antoninach Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki zwiedził Muzeum Potockich otwarte w 2018 r. z inicjatywy Jana Romana Potockiego, Konsula Generalnego RP w Winnicy Damiana Ciarcińskiego i przewodniczącej hromady Natalii Kondratiuk.

Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński spotkali się w Krasiłowie z oo. kapucynami oraz prezesem Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia R. Garnykiem.

W Szarówieczce odwiedzili ks. Wiktora Tkacza na budowie Wyższego Seminarium Duchownego i ks. Andrzeja Kinowskiego w tamtejszej parafii Matki Bożej Różańcowej.

Podczas wizyty w Maćkowcach Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński spotkali się z członkami Tow. Kultury Polskiej „Mazury”, proboszczem parafii Narodzenia NMP o. J. Nowakiem, polskimi nauczycielami ORPEG oraz mieszkańcami miasta.

W Latyczowie Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński złożyli kwiaty na mogile Żołnierzy Polskich 1920 r. na cmentarzu polskim.

Podczas wizyty w Chmielnickim Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński omówili z gubernatorem Serhijem Hamalijem i przewodniczącą rady obwodowej Wiolettą Łabaziuk stan i perspektywy współpracy dwustronnej: Polska jest głównym partnerem handlowym regionu, gotowym do wsparcia reformy samorządowej i rolnej, a także do udziału w modernizacji infrastruktury transportowej. Osobno rozmówcy poruszyli temat dziedzictwa kulturowego: wsparcia dla stowarzyszeń mniejszości narodowych i kościołów. Polscy dyplomaci podziękowali za sprzyjanie renowacji świątyń diecezji kamieniecko-podolskiej i budowie Muzeum Męczeństwa w dawnym kościele dominikanek w Kamieńcu Podolskim. „Konieczne dla prawidłowego rozwoju relacji polsko-ukraińskich jest dotrzymywanie zobowiązań, w szczególności na szczeblu głów państw” – zwrócił uwagę ambasador Cichocki, odnosząc się do niedawnej decyzji władz Gródka Podolskiego i likwidacji polskiej szkoły.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 4 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code