Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Aktywni dla Polski” – Program Stypendialny im. Prezydenta RP na Uchodźstwie Stanisława Ostrowskiego

„Aktywni dla Polski” – Program Stypendialny im. Prezydenta RP na Uchodźstwie Stanisława Ostrowskiego

„Aktywni dla Polski” to Program Stypendialny im. Prezydenta RP na Uchodźstwie Stanisława Ostrowskiego, który ma na celu podniesienie poziomu organizacyjnego i merytorycznego młodych Polaków mieszkających i działających na rzecz polskości w Polsce, na Ukrainie oraz Białorusi.

To również rozwój kompetencji w zakresie zarządzania organizacją, pracy w zespole, promocji działalności, komunikacji w mediach społecznościowych, pozyskiwania środków finansowych, współpracy z biznesem i sektorem publicznym, rozwijania aktywności społecznej. Organizatorami Programu Stypendialnego są: Instytut im. Generała Władysława Andersa we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Lublinie.

W pierwszej edycji Programu, która odbyła się w 2018 r. oraz w drugiej edycji w 2019 r.  uczestnicy mieli okazję przyjechać do Lublina, gdzie w ciągu tygodnia uczestniczyli w szeregu wykładów, warsztatów i wizyt studyjnych, realizowanych przy współpracy z organami samorządu terytorialnego, administracji państwowej, uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi z terenu Lublina i Województwa Lubelskiego.

W III edycji, która odbyła się we wrześniu 2020 r. koncepcja Programu uległa zmianie. Realizacja podzielona została na część obejmująca platformę multimedialną do nauki języka polskiego dla osób rosyjskojęzycznych  „Polishglots” oraz na Program Stypendialny, który zaadresowany został także do przedstawicieli lubelskich organizacji pozarządowych. Ponadto z racji na panującą pandemię koronawirusa III edycja „Aktywnych dla Polski” została przeniesiona w zupełności do sieci. Zaburzyło to dotychczasowy model Programu, którego najistotniejszy walor polegał na spotkaniu, wzajemnym poznaniu się, swobodnej wymianie poglądów oraz bezpośredniemu nawiązywaniu kontaktów między aktywnymi młodymi ludźmi z Polski, Ukrainy i Białorusi. Pomimo tych trudności udało się w formie zdalnej przeprowadzić cykl ciekawych szkoleń, spotkać się w jednym miejscu za pośrednictwem Internetu oraz wymienić pomysłami na realizację wspólnych inicjatyw, a nawet rozpocząć wdrażanie części z nich.

W trakcie realizacji III edycji Programu Stypendialnego uczestnicy z Polski, Ukrainy i Białorusi brali udział w spotkaniach i szkoleniach, które obejmowały m.in.:  warsztaty: Pobyt w Polsce na dłużej? Jak załatwić niezbędne formalności, kurs: Podstawy fundrisingu, 3 części, wykład: Wspólna historia. Co dzieli Polaków, Ukraińców i Białorusinów a na czym budować wspólne relacje, wykład: Lublin – miasto wielu kultur. Wschodnie ślady, webinarium: Media społecznościowe – klucz do sukcesu każdej organizacji, webinarium: Studia w Lublinie – dlaczego warto? Oferta uczelni i zasady rekrutacji, dyskusja: Jak mówić o Polsce i jej historii? Projekty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyskusja: Projekt Go4Poland fundacji GPW – szansa na rozwój dla młodych Polaków z całego świata, webinarium: Wystąpienia publiczne – jak dobrze się zaprezentować i wywrzeć wpływ na innych?, 2 części, wykład: Polska wobec przemian na Ukrainie i Białorusi.

Na zakończenie Programu uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa. W tym celu należało przygotować pracę zaliczeniową – projekt, opisujący inicjatywę służącą społeczności polskiej, która może być zrealizowana we współpracy z polskimi organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami czy osobami prywatnymi. Nadesłane w różnorakiej formie projekty były niezwykle wartościowe. Dotyczyły organizacji wycieczek, konkursów, wymiany między szkołami. Ich wspólnym celem było wzajemne poznanie się i nawiązanie kontaktu między młodymi ludźmi w Polsce, na Ukrainie i Białorusi oraz realizacja projektów w najbliższym czasie.

Kolejna edycja Programu Stypendialnego im. Prezydenta RP na Uchodźstwie Stanisława Ostrowskiego „Aktywni dla Polski” odbędzie się w drugiej połowie 2021 r. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji i Programu będzie można znaleźć na stronie na Facebooku Instytutu im. Generała Władysława Andersa oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie.

Paulina Pietrzak, Instytut im. Generała Władysława Andersa, 29 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *