Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Akcja pomocowa „Polacy Kresowym Rodakom” w Domu Polskim w Barze

Akcja pomocowa „Polacy Kresowym Rodakom” w Domu Polskim w Barze

Dzień 1 grudnia bieżącego roku okazał się być dniem szczególnym. Do Domu Polskiego w Barze przyjechała kilkudziesięcioosobowa grupa osób z Polski. Reprezentowali oni Warszawę, Chełm i województwo świętokrzyskie.

Delegacji z Chełma przewodniczył senator RP, prof.dr.hab. Józef Zając. Województwo świętokrzyskie reprezentowała pani Iwona Sinkiewicz-Potaczała – zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka Województwa, zaś grupie z Warszawy przewodniczył pan Artur Kondrat – Prezes Stowarzyszenia Łagierników – Żołnierzy Armii Krajowej.

W warszawskiej grupie znaleźli się również między innymi: Pani Monika Brzezińska – dyrektor do spraw Pomocy Polakom na Wschodzie, będąca jednocześnie głównym koordynatorem akcji „Polacy Kresowym Rodakom”: Anna Siebert – radna powiatu sejneńskiego; Małgorzata Zyśk – burmistrz miasta Ząbki; Karol Czarniecki – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Janówce; Jacek Barczak – koordynator i dyrektor artystyczny akcji; artysta – muzyk Maciej Wróblewski jak również młoda wokalistka, a zarazem koordynator akcji – Weronika Zdzieborska. Wszyscy oni przyjechali w ramach promocji akcji pomocowej „Polacy Kresowym Rodakom”.

Tuż za progiem Domu Polskiego tradycyjnym korowajem powitali gości ubrani w krakowskie stroje ludowe młodzi tancerze zespołu Aksamitki.

Około godziny 11.00. miało miejsce – w atmosferze wesołej zabawy przy dźwiękach gitary – spotkanie z najmłodszymi. W sali choreograficznej kilkanaścioro dzieci z  polskich rodzin spotkało się z gośćmi z Warszawy.  Dzieci otrzymały upominki mikołajkowe zaś rodziny paczki żywnościowe.

O godzinie 12.00 goście uczestniczyli w odprawionej w języku polskim przez proboszcza kościoła św. Anny mszy świętej, po czym pojechali do domów  mieszkańców Baru i najbliższych okolic, aby przekazać paczki najbardziej potrzebującym.

Około godziny piętnastej w sali widowiskowej Domu Polskiego w Barze rozpoczęło się spotkanie gości z Polski z członkami  Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów  Barskich oraz pracownikami Domu Polskiego. Gości przywitali – dyrektor Domu Polskiego pani Małgorzata Miedwiediewa i prezes Barskiego RKOSP pan Mikołaj Kurta. Po uroczystym obiedzie głos zabrali: senator RP, profesor doktor habilitowany Józef Zając, zastępca dyrektora gabinetu marszałka województwa świętokrzyskiego pani Iwona Sienkiewicz – Potaczała oraz prezes Stowarzyszenia Łagierników – żołnierzy AK pan Artur Kondrat. Wspólną cechą wszystkich wypowiedzi była niezwykła serdeczność w stosunku do gospodarzy spotkania jak również szacunek i podziw dla ich dokonań w sferze zachowania polskiego języka, kultury i obyczajowości na Kresach.

Następnie, spod ubranej specjalnie na tę okazje choinki, popłynęły słowa: „Za oknem coraz chłodniej, lada chwila spadnie śnieg, a my wkraczamy w Adwent – piękny okres liturgiczny – oczekiwania na nowo narodzonego Jezusa”. Słowa te dały początek adwentowemu spektaklowi zatytułowanemu „Prezent dla najbliższych”, który w krótkich scenkach dramatycznych wskazywał na poszanowanie podstawowych i uniwersalnych wartości, takich jak miłość, rodzina, szacunek dla drugiego człowieka.

Dalszą cześć spotkania wypełniły  utwory instrumentalne w wykonaniu tria skrzypcowego „Renesans” oraz kwartetu wokalnego „Rezonans” przeplatane refleksjami na temat istoty Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia.„W Boże Narodzenie objawia się miłość w naszym mrocznym i zimnym świecie. Nie powinniśmy się bać, że czasem czujemy wewnętrzną pustkę. Taki był żłóbek w stajence betlejemskiej. Miał on jednak szczególną właściwość – był otwarty! I to wszystko, czego się od nas w te święta oczekuje: „OTWARTOŚCI”.

Tymi słowami prowadzący spotkanie zachęcili wszystkich do odpowiedzi na bardzo istotne, choć trudne pytania o szczęście, sens życia, otwartość na miłość, wyzwania jakie przynosi  życie rodzinne. Atmosfera sprzyjała otwartości, więc odpowiedziom i refleksjom nie było końca.

Po krótkiej przerwie na scenie pojawiły się chóry „Młode Liście” i „Cantica Anima”. W ich wykonaniu można było usłyszeć radosny i energetyczny  koncert kolęd i pastorałek, który zachęcił do wspólnego śpiewu wszystkich uczestników spotkania.

Bardzo ważnym i wzruszającym momentem tego grudniowego wieczoru było odznaczenie przez prezesa Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK, Zasłużonej dla Kultury Polskiej pani Małgorzaty Miedwiediewej, Srebrnym Kresowym Krzyżem Pamięci za postawę patriotyczną i pracę na rzecz podtrzymywania historii, kultury i tradycji polskich na dawnych Kresach Wschodnich II RP. Dyplomy uznania za patriotyczną postawę, upowszechnianie wiedzy o kulturze, historii i języku polskim oraz za owocną działalność na rzecz społeczności polskiej na Ukrainie otrzymał również prezes Stowarzyszenia Polaków w Barze pan Mikołaj Kurta, oraz jego  najbardziej zaangażowani współpracownicy – Zasłużona dla Kultury Polskiej pani Ludmiła Chałabuda, pani Teofila Ordyńska oraz panowie Roman Sobkowski i Józef Kozłowski (pierwszy prezes Stowarzyszenia po jego powstaniu w roku 1989).

Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert młodej warszawskiej wokalistki – Weroniki Zdzieborskiej. Zaśpiewała ona wzruszające pieśni patriotyczne oraz utwory z repertuaru Edyty Gepert i Alicji Majewskiej. Następnie na scenie pojawił się polski bard – pan Maciej Wróblewski, w wykonaniu którego można było usłyszeć współczesne pastorałki.

Ponieważ wśród widowni przez cały czas znajdował się pan Jacek Barczak – dyrektor artystyczny przedsięwzięcia – to on przejął dalszą część prowadzenia imprezy. Przy akompaniamencie nieodłącznej gitary zachęcał do wspólnego kolędowania, co spotkało się z natychmiastową reakcją publiczności.

Całość zakończyło wspólne zdjęcie, utworzenie zamkniętego kręgu i odśpiewanie kolędy „Cicha noc”.

Jestem przekonana, że spotkanie to pozostanie na długo w pamięci zarówno gości z Polski , jak i gospodarzy. Polacy barscy dziękują swoim rodakom za pamięć i wyciągniętą w ich kierunku pomocną dłoń.

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany do pracy na Ukrainie przez ORPEG, 7 grudnia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code