Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” to tylko początek!

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” to tylko początek!

Podczas tegorocznych wakacji grupa wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wyjechała na Ukrainę, aby ratować kresowe nekropolie.

Efektem tego wyjazdu, było nie tylko uratowanie polskich mogił przed zniszczeniem, ale także zawarcie przyjaźni z Rodakami, żyjącymi  na dawnych Kresach Wschodnich.

O tym, jak trwałe relacje zostały tam stworzone, świadczy fakt, że w dniach od 27 października do 2 listopada w Międzyborzu gościli dzieci z Chmielnika. Ich wyjazd został zorganizowany we współpracy z panią Eugenią Brylant – prezesem Chmielnickiego Związku  Polaków na Ukrainie.

Gości  z Chmielnika przyjęły w swoich domach rodziny uczniów „Badurówki”. Dzieci wspólnie uczęszczały na lekcje, poznawały historię regionu i uczestniczyły w zajęciach integracyjnych. Nasi uczniowie zaopiekowali się gośćmi serdecznie.

Gościom bardzo podobały się zajęcia w naszej szkole, byli pod wrażeniem wyposażenia klas, a także realizacji lekcji, m.in. języka polskiego, zajęć warsztatowych z informatyki, muzyki i techniki. W szkolnej bibliotece, pod opieką pani Anny Florczak, mogli wkroczyć w świat szkolnych lektur.

Podczas zajęć w Bibliotece Publicznej w Międzyborzu, uczniowie poznawali polską literaturę.  Polskiej filii biblioteki w Chmielniku został podarowany księgozbiór polskich książek. Spotkanie zorganizowała pani Monika Ostrowska.

Ciekawe zajęcia integracyjne przeprowadził Samorząd Szkolny pod opieką pani Kamili Perużyńskiej i pana Tomasza Barczaka, wspólne zabawy taneczne przygotowały panie: Hanna Tokarska i Dominika Pliszek, gry i zabawy terenowe – 42.Drużyna Harcerska „Sfora”, multimedialny quiz wiedzy o regionie- panie: Karolina Skoczylas i Iwona Strzelecka.

W ramach poznawania regionu nasi goście zwiedzili największy zakład pracy w naszej gminie – Fabrykę mebli Wajnert oraz kompleks pałacowy i muzeum w Goszczu. O kresowej historii regionu opowiedział proboszcz parafii Goszcz – ksiądz Mirosław Porucznik oraz pani Ewa Kałandziak. Wycieczkę do Goszcza zorganizowała pani Bożena Krzewska.

Wrocław – stolica Dolnego Śląska, zauroczył naszych gości. W „Hydropolis” poznali świat wody, Panorama Racławicka – zaskoczyła ogromem artystycznego dzieła Jana Styki, w Muzeum Pana Tadeusza – poznali sztukę kaligrafii oraz próbowali rozwikłać zagadki działalności polskiego podziemia w historycznym escape room, a w Laboratorium Szalonego Naukowca zamrażali owoce i kwiaty oraz poznali świat kostiumów filmowych. Nie zabrakło także ciekawych spotkań, m.in. z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty oraz prezesem Aglomeracji Wrocławskiej, p. Jackiem Kowalskim. Na wrocławskim Rynku udzieliliśmy wywiadu pani Grażynie Orłowskiej-Sondej, organizatorce akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, dzięki której rozpoczęła się współpraca między międzyborską szkołą, a Chmielnickim Związkiem Polaków im. Władysława Reymonta na Ukrainie. Nad realizacją planu wycieczki i bezpieczeństwem podczas wyjazdu czuwały panie: Iwona Strzelecka, Julia Firuta i Małgorzata Zielińska.

31 października uczniowie naszej szkoły oraz goście z Chmielnika, pod opieką pani Julii Firuty oraz Małgorzata Wasieli,  bawili się na Balu Wszystkich Świętych  zorganizowanym w Oratorium przy parafii świętego Józefa Rzemieślnika w Międzyborzu.

1 listopad był dniem spędzonym wspólnie z rodzinami, zakończonym przeprowadzeniem na cmentarzu zbiórki w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Wspólny czas minął bardzo szybko. Żegnaliśmy się ze łzami, ale i z nadzieją, że wkrótce się zobaczymy, gdyż nasza szkoła została zaproszona do Chmielnika.

Realizacja tej inicjatywy nie byłaby możliwa, gdyby nie życzliwość władz i społeczności Międzyborza. Za wsparcie finansowe i merytoryczne  dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Międzybórz- panu Jarosławowi Głowackiemu, wiceburmistrzowi- panu-Krzysztofowi Krasce, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury- panu Franciszkowi Fące, Radzie Rodziców SP Międzybórz oraz prezesowi Aglomeracji Wrocławskiej- panu Jackowi Kowalskiemu..

Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzinom, dzięki którym Rodacy mieszkający za granicą mogli poznać naszą polską historię, kulturę i codzienność.

Julia Firuta, Małgorzata Zielińska, 16 listopada 2019 r.

W imieniu Chmielnickiego Związku Polaków na Ukrainie dziękuję  za szczególną życzliwość i możliwość poczucia się, jak w domu  podczas pobytu w Międzyborzu. Eugenia Brylant – Prezes Chmielnickiego Związku Polaków im. Władysława Reymonta

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code