Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » 96% cudzoziemców, korzystających z ulgowego zatrudnienia w Polsce to – Ukraińcy

96% cudzoziemców, korzystających z ulgowego zatrudnienia w Polsce to – Ukraińcy

Źródło - unian.ua

Po wprowadzeniu w ubiegłym roku uproszczonego trybu zatrudniania się cudzoziemców w Polsce pracownicy z Ukrainy zwiększyli swoją obecność w tym kraju o 70% (373 tys. zgłoszeń).

Ministerstwo pracy i polityki socjalnej Polski wyliczyło, że Ukraińcy stanowią 96% od ogólnej ilości osób z innych państw, którzy skorzystali z możliwości uproszczonego trybu uzyskania pozwolenia na pracę w przeciągu 6 miesięcy w skali roku.

Ponad 250 tys. Ukraińców pracowało w roku na tzw. „prostych pracach”, czyli robotach fizycznych, kolejne 180 tys. – w polskim rolnictwie. Ilość pozwoleń na okres pracy dłuższy niż 6 miesięcy stanowi zaledwie 26 tysięcy.

Polacy masowo opuszczają swój kraj w celu szukania pracy w bogatych krajach Europy. Ich miejsce na nisko opłacanych stanowiskach zajmują Ukraińcy oraz w znacznie mniejszym stopniu Rosjanie, Białorusini, Gruzini, Ormianie oraz Mołdawianie. Średni zarobek wynosi od 10 do 30 złotych za godzinę.

Słowo Polskie, 04.03.15 r.