Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » 96% cudzoziemców, korzystających z ulgowego zatrudnienia w Polsce to – Ukraińcy

96% cudzoziemców, korzystających z ulgowego zatrudnienia w Polsce to – Ukraińcy

Źródło - unian.ua

Po wprowadzeniu w ubiegłym roku uproszczonego trybu zatrudniania się cudzoziemców w Polsce pracownicy z Ukrainy zwiększyli swoją obecność w tym kraju o 70% (373 tys. zgłoszeń).

Ministerstwo pracy i polityki socjalnej Polski wyliczyło, że Ukraińcy stanowią 96% od ogólnej ilości osób z innych państw, którzy skorzystali z możliwości uproszczonego trybu uzyskania pozwolenia na pracę w przeciągu 6 miesięcy w skali roku.

Ponad 250 tys. Ukraińców pracowało w roku na tzw. „prostych pracach”, czyli robotach fizycznych, kolejne 180 tys. – w polskim rolnictwie. Ilość pozwoleń na okres pracy dłuższy niż 6 miesięcy stanowi zaledwie 26 tysięcy.

Polacy masowo opuszczają swój kraj w celu szukania pracy w bogatych krajach Europy. Ich miejsce na nisko opłacanych stanowiskach zajmują Ukraińcy oraz w znacznie mniejszym stopniu Rosjanie, Białorusini, Gruzini, Ormianie oraz Mołdawianie. Średni zarobek wynosi od 10 do 30 złotych za godzinę.

Słowo Polskie, 04.03.15 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code