Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 90 procent Polaków wie o zbrodni katyńskiej

90 procent Polaków wie o zbrodni katyńskiej

Z raportu „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej”, jak podało polskie Narodowe Centrum  Kultury, wynika, że około 90 proc. Polaków wie o zbrodni katyńskiej.

W ramach sondażu Polakom zadawano pytanie: „Czy słyszał(a) Pan(i) o zbrodni dokonanej w czasie II wojny światowej na polskich jeńcach w Katyniu?”.

Niestety, jak zwrócił uwagę dyrektor NCK Rafał Wiśniewski, ta wiedza jest powierzchowna. Zaznaczył, że Polacy zbyt mało wiedzą o okolicznościach sowieckiej zbrodni sprzed 78 lat. Dodał, że wynika to m.in. z jakości dyskusji publicznej i zachęcał instytucje i media do większego zaangażowana na rzecz działań edukacyjnych.

Jednak z raportu wynika, że w porównaniu z analogicznymi badaniami z lat 2007, 2008 i 2010 rośnie odsetek osób deklarujących, że nic o niej nie wiedzą. Najwięcej takich odpowiedzi pochodzi od osób młodych. W ocenie twórców raportu zmiany te mogą wiązać się ze wzrostem społecznego zainteresowania tematem zbrodni katyńskiej, właśnie w latach 2007/08 w związku z filmem „Katyń”” Andrzeja Wajdy, a w 2010 r. w związku z katastrofą smoleńską.

Z raportu wynika również, że w Polsce rośnie społeczna świadomość odpowiedzialności sowieckiej Rosji za zbrodnię katyńską – raport NCK wskazał na 81 proc. badanych, jednak nadal 3 proc. przypisało sprawstwo Niemcom – zgodnie z oficjalną propagandą okresu komunistycznego.

Dyskusja i prezentacja raportu NCK została zorganizowana w związku z przypadającym 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, której 78. rocznica przypada wiosną br.

Dzień ten, uchwalony przez Sejm w listopadzie 2007 r., obchodzony jest w związku z rocznicą opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Lesie Katyńskim niedaleko Smoleńska masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

W podobnym badaniu w 1987 r. o zbrodni katyńskiej słyszało 82 proc. badanych.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 17.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code