Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Z Krymu deportowani są obywatele Ukrainy odmawiający przyjmowania paszportów rosyjskich

Z Krymu deportowani są obywatele Ukrainy odmawiający przyjmowania paszportów rosyjskich

Fot. onet

Trwa przymusowa deportacja  z  terytorium okupowanego Krymu obywateli Ukrainy, którzy nie posiadają paszportów Federacji Rosyjskiej, – powiedział rzecznik misji Monitorowania Praw Człowieka ONZ na Ukrainie Witalij Chylko.

Dyplomata wyjaśnił, że deportacji podlegają obywatele Ukrainy, nie posiadający paszportów Federacji Rosyjskiej i mieszkają na Krymie bez tzw. zezwolenia na pobyt. Takie osoby zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej są uważane za cudzoziemców.

„W 2020 roku udokumentowaliśmy 178 przypadków, wobec  których „sądy” na terytorium ARK (Autonomicznej Republiki Krym – red.) wydały decyzje, które zobowiązują tę kategorię osób do opuszczenia ARK. Spośród nich 105 obywateli Ukrainy otrzymało taki  „nakaz „sądowy „, – powiedział Chylko.

Według jego słów, w tym samym czasie 416 osób (z czego co najmniej 292 – obywatele Ukrainy) otrzymało nakaz zapłaty grzywny za naruszenie tzw. zasad migracyjnych, które obowiązują w Federacji Rosyjskiej.

Chylko zauważył, że mówi się o zwykłych mieszkańcach Krymu, którzy mieszkali wcześniej na półwyspie i pozostali tam po 2014 roku.

Należy zauważyć, że istnieją dwa rodzaje deportacji – przymusowy i samodzielny wyjazd. Jeśli decyzją „sądu” zalecony jest samodzielny wyjazd, ale wskazana osoba nie opuściła okupowanego terytorium, zostaje ponownie zatrzymana i grozi jej już przymusowa deportacja.

„W przypadku przymusowej deportacji zatrzymane osoby umieszcza się w tak zwanych odbiornikach – miejscach zatrzymania, i następnie zostają deportowane. Dokumentujemy takie przypadki. Zwykle są deportowane najpierw na terytorium Federacji Rosyjskiej (zwykle w obwód rostowski), a stamtąd na terytorium Ukrainy przez obwód charkowski, lub bezpośrednio przez granicę administracyjną z Krymem na terytorium Ukrainy kontynentalnej „, – powiedział Chylko.

Lidia Baranowska za: Unian, 28 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code