Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » 1.5 tysięcy ukraińskich więźniów wychodzi na wolność

1.5 tysięcy ukraińskich więźniów wychodzi na wolność

Pobrane z http://ua.korrespondent.netJeden z członków partii „Batkiwszczyna” – Andrzej Kożemiakin stwierdza, że amnestii w Ukrainie już nie było od półtora roku i ponad 13 tys. obywateli Ukrainy czeka na odpowiednią decyzję prezydenta. Na razie projekt ustawy jest przygotowany do dalszego opracowywania w Radzie Najwyższej.

Minister Justycji Ukrainy Aleksandr Lawrynowicz w wywiadzie dla wydania „Uriadowyj Kurier” zaznaczył, że na amnestię – pełne lub częściowe zwolnienie od odpowiedzialności karnej – w 2013 roku mogą spodziewać się więźniowie, którzy popełnili drobne przestępstwa lub ci, którzy wchodzą do najbardziej wrażliwych kategorii społecznych – osoby niepełnosprawne, chore na gruźlicę i rak. Także poddane amnestii mogą być więźniowie, którzy mają niepełnoletnich lub niepełnosprawnych dzieci, a także ci, którzy mają nagrody państwowe Ukrainy i byłego Związku Radzieckiego.

8 stycznia br odpowiedni projekt ustawy pod nr. 1206 – „O amnestii w 2013 roku” zarejestrowano w ukraińskim parlamencie.

W wyniku zastosowania amnestii w 2013 roku liczba osób, które znajdują się w Ukraińskich zakładach karnych może zmniejszyć się o 1.5 tys. więźniów. Zgodzie z projektem ustawy amnestia nie będzie dotyczyła osób, które zostały skazane za nadużycie władzy, malwersacje finansowe, przywłaszczenie mienia o znacznej wartości. Opozycja swoja koleją ma własny projekt ustawy, który przede wszystkim jest skierowany na zwolnienie więźniów politycznych.

Krystyna Bej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code