Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 15 lat korzyści płynących z wejścia Polski do UE

15 lat korzyści płynących z wejścia Polski do UE

Fot. tvp.info

15 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, ostatecznie zrywając z rosyjską strefą wpływów.

Do Unii Europejskiej wchodziła wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i z Węgrami.

W tej chwil Unia Europejska liczy 28 państw europejskich. Jej historia sięga roku 1993, kiedy powstała 1 listopada na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht.
Przez ten czas poziom Produktu Krajowego Brutto wzrósł o ponad 50%, zbudowano autostrady, lotniska, obiekty użyteczności publicznej, bezrobocie spadło o 70 proc., zniesiono tryb wizowy na granicach państw UE.

Wejście Polski do UE było zwieńczeniem wieloletnich starań, które zapoczątkowane zostały jeszcze w 1988 roku poprzez nawiązanie stosunków dyplomatycznych z zachodnią Europą. W grudniu 1991 roku w Brukseli podpisano Układ Europejski będący umową stowarzyszeniową pomiędzy Rzeczpospolita Polską, a ówczesną Wspólnotą Europejską.

Nie można również zapomnieć o możliwościach jakie Unia Europejska dała w zakresie edukacji czy podejmowania pracy poza granicami Polski. W zakresie edukacji to z roku na rok coraz więcej osób wyjeżdża na studia czy dodatkowe dokształcanie w ramach unijnego programu Erasmus. W zakresie rynku pracy ocenia się, że z kraju na stałe wyjechało ponad 2 mln ludzi, ale jednocześnie od 2004 roku stworzono ok. 3 mln nowych miejsc pracy w Polsce.

Słowo Polskie na podstawie tekstu Dominika Łazarza, eksperta PIEED w Rzeszowie, 2 maja 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code