Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » 14 sierpnia 2020 roku w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie skweru Marka Bezruczki

14 sierpnia 2020 roku w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie skweru Marka Bezruczki

Uroczyste otwarcie placu imienia Generała Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej Marka Bezruczki odbyło się w Warszawie w czwartek 14 sierpnia 2020 roku.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele społeczności ukraińskiej i dyplomaci, polskiego rządu oraz miejscowych władz, członkowie rodziny gen. Bezruczki.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia podkreślił, że obecne wydarzenie jest potwierdzeniem przyjaźni i bliskich relacji między Ukrainą a Polską.

„Będziemy mieli w Warszawie kolejne miejsce, które jednoczy Ukraińców i Polaków. Niewątpliwie Marko Bezruczko jest osobą, która jednoczy nasze narody, to bohater zarówno Ukrainy, jak i Polski. W 1920 roku, niedaleko Zamościa, on na czele swoich oddziałów walczył o wolną Polskę, ale także o Ukrainę, bo marzył o wolnej Ukrainie. Walczył też o to, by Europa była wolna od bolszewizmu i komunizmu” – zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji w Polsce.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił, że postać Marka Bezruczki jest nierozerwalnie związana z największą bitwą w historii Polski i jedną z najważniejszych bitew w historii kontynentu europejskiego, a nawet świata. „ Nie możemy nie wspomnieć o Bitwie warszawskiej, której 100-lecie obchodzimy, nie wspominając o postaci Marka Bezruchki” – powiedział przedstawiciel władz lokalnych.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski podkreślił znaczenie „braterstwa broni” między Polską a Ukrainą. Według niego postać Bezruczki pokazuje, że Polaków i Ukraińców łączą te same wartości. Zauważył, że oba narody będą ich bronić ilekroć „odrodzi się imperializm, chęć zdominowania obu narodów i podporządkowania narodów ukraińskiego i polskiego innym, obcym imperiom”.

Anatolij Bezruczko, potomek generała Marka Bezruczki, który przybył na oficjalną uroczystość z Ukrainy, opowiedział historię swojej rodziny, zwracając uwagę, że w czasach ZSRS nie można było wspomnieć o postaci legendarnego przodka. Podziękował polskim władzom i społeczności ukraińskiej za otwarcie placu gen. Bezruczki i stopniowy powrót szacunku do imienia ukraińskiego generała Armii Petlury.

Sergij Porowczuk, Tadeusz Krząstek, zdjęcia: T. Krząstek, 15 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *