Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 101 lat temu Winnica gościła Józefa Piłsudskiego

101 lat temu Winnica gościła Józefa Piłsudskiego

W niedzielę 16 maja w Winnicy członkowie Centrum Rozwoju i Partnerstwa “Polonia” upamiętnili 101. wizytę Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego do Winnicy w roku 1920.

W Winnicy Piłsudski spotkał się z Głownym Atamanem Symonem Petlurą, przedstawicielami polskich, ukraińskich i żydowskich organizacji pozarządowych odwiedził kościół kapucynów oraz cerkiew prawosławną przy ulicy Sobornej.

Winnica, będąc przez krótki czas stolicą Ukrainy, uroczyście witała wysokiego gościa i wiązała nadzieje na niezależność kraju. “Za naszą i waszą wolność!” – hasło, które w te czasy inspirowało i zachęcało ludność do walki o niepodległość obu krajów, do wzajemnego wsparcia przed wspólnym wrogiem.

Także odbyła się wycieczka w języku polskim o tym wydarzeniu, dość ważnym dla winniczan. Przeszliśmy się miejscami, gdzie przebywał Marszałek, dowiedzieliśmy się o wizycie, o Marszałku, o Atamanie (zwłaszcza, o ich życiu prywatnym, działalności politycznej, wojskowej) o innych uczestnikach spotkania, również o ofensywie kijowskiej.

W wycieczce śladem Marszałka udział wzięli członkowie polonijnych organizacji Winnicy. W roli przewodnika wystąpiła Vika Konovalova.

Słowo Polskie za: CRiP “Polonia”, 21 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code