Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 10 lat aktywnej działalności polskiego konsulatu w Winnicy

10 lat aktywnej działalności polskiego konsulatu w Winnicy

20 lutego 2020 roku w Winnicy odbyła się konferencja prasowa Konsula Generalnego RP w Winnicy Damiana Ciarcińskiego poświęcona 10. rocznicy działalności polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy.

Na spotkanie przybyło liczne grono lokalnych oraz regionalnych dziennikarzy mediów telewizyjnych, internetowych i radiowych, w tym – mediów polskich i polonijnych, działających na terenie Winnickiego Okręgu Konsularnego.

Konferencję osobiście poprowadził Konsul Generalny w asyście innych pracowników placówki. Większość poruszonych zagadnień poświęcona była bieżącym oraz strategicznym kierunkom działalności Konsulatu.
Jak zaznaczył kierownik placówki: „W naszym okręgu konsularnym mieszka największe skupisko Polaków na Ukrainie. W ciągu 2010-2019 roku wydaliśmy ponad 20 tys. Kart Polaka, przy czym w 2020 roku dominują (65 proc.) wnioski na przedłużenie Kart Polaka, wydanych wcześniej”.

Najbardziej imponująco prezentują statystyki względem wydanych wiz. Łącznia placówka wydała ponad 900 tys. wiz Schengen oraz krajowych. Po 2017 roku po wprowadzeniu przez Unię Europejską możliwości bezwizowego wjazdu dla Ukraińców na krótki okres do krajów członkowskich ilość wiz Schengen naturalnie zmalała. W 2019 roku Konsulat Generalny RP w Winnicy wydał blisko 130 tys. wiz krajowych.

Damian Ciarciński zaznaczył, że krajowa wiza, która dla cudzoziemców kosztuje 80 Euro, dla Ukraińców jest wydawana na zasadach nieodpłatności.

Zaczynając od 2016 roku stopniowo zmniejszała się także ilość wiz, wydanych studentom (do 2,3 tys. w roku 2019). Najaktywniej wnioski wizowe napływają z obwodu winnickiego oraz chmielnickiego (po 31 proc.). Najmniej – z obwodu czerniowieckiego (16 proc.).

Na konferencji prasowej mówiono także o popularności nauki języka polskiego nie tylko wśród miejscowych Polaków lecz także i Ukraińców, planujących naukę i pracę w Polsce. „W winnickim okręgu konsularnym funkcjonuje blisko 170 punktów nauczania języka polskiego w ponad 90 szkołach państwowych i 70 szkółkach sobotnio-niedzielnych. Łącznię języka polskiego uczy się ponad 18 tys. uczniów. Języka polskiego uczy 180 nauczycieli-polonistów, w tym – 10 oddelegowanych z Polski” – dodał Konsul Ciarciński.

Ale praca polskiego konsulatu w Winnicy to także znaczny wniosek w rozwój lokalny i regionalny terenów, należących do WOK. W ramach polskich programów rządowych zorganizowano m.in. przekazanie sprzętu pożarniczego, zainstalowano systemy energooszczędne w placówkach edukacyjnych, przygotowano wizyty psychologów z winnickiego i żytomierskiego obwodów w Polsce w ramach usprawnienia usług rehabilitacyjnych dla żołnierzy ukraińskich, kombatantów wojny na wschodzie i in.

Po części oficjalnej zebrani na Sali dziennikarze mieli możliwość doświadczyć polskiej gościnności, degustując pączki i faworki i inne przysmaki, w związku z tym, że dzień, w którym zorganizowano konferencję zbiegł się w czasie z „Tłustym Czwartkiem” – ostatnim przypomnieniem, że już za kilka dni rozpocznie się Wielki Post.

Redakcja, 22 lutego 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code